Alicia Keys - životopis

4. července 2008 v 22:21 | saminka14
Alicia Keys
Žánr: R&B
Oficiální web: Alicia Keys
Alicia Keys se narodila 25. ledna 1981 v New Yorku bílé Terri Augello a černému Craigu Cookovi. Její cesta k úspěchu byla těžká. Aliciin talent byl objeven ve čtyřech letech, když se v mateřské škole zúčastnila konkurzu na postavu Dorotky v představení Čaroděje ze země OZ. V sedmi letech se začala učit hrát na piano. Studovala své nejoblíbenější skladatele - Mozarta, Beethovena a Chopina. Postupně začala hrát více jazz od klavíristky Marian McPortland, Oscara Petersona a Fatse Wallera. V době dospívání zpívala v dívčí skupině, která se jmenovala Embish'n. Alicia byla hlavní zpěvačkou a také hrála na klávesy. Ve čtrnácti letech napsala první písničku Butterflyz, která je na jejím albu Songs In A Minor. Hrála také v mnoha show v New Yorku. I přes tuto náročnou hudební činnost se Alicii podařilo dokončit střední školu už v 16 letech.

Po studiu podepsala smlouvu s Columbia Records, ale když začala pronikat hlouběji do nahrávání, začínala si uvědomovat, že Columbia Records možná nebyla nejlepší volbou. Bylo to období pochybností, frustrace a nejistoty a Alicia probírala možnosti nové smlouvy, zatímco pokračovala ve vystupování. V 18 letech se vyplnilo její přání, když Clive Davis, který v té době stál v čele Arista Records vyplatil Alicii z Columbia Records. Našla novou možnost realizace u Cliva Davise a když založil svou novou společnost J Records, Alicia šla s ním. Konečně měla místo, kde mohla být sama sebou. Zatímco Davis budoval společnost, Alicia psala písně a vystupovala v místních show v New Yorku. Inspirací k vyjádření vlastního stylu, ve kterém slyšíme jak R&B, tak hip hop a to vše podložené hrou na klavír, jí byli interpreti jako Stevie Wonder, Marvan Gaye, Nina Simone, Donny Hathaway, Biggie, Tupac, Jay-Z a Wu-Tang.

26. června 2001 vydala Alicia Keys album Songs In A Minor a s tím první singl Fallin'. Její velká šance přišla, když Oprah Winfrey souhlasila, že ji uvede ve své show. Po předvedení Fallin', které sledovalo 40 milionů lidí se počet alb, která byla dána do prodeje, zdvojnásobil. Debutovalo na vrcholu žebříčků a po 29 týdnech zůstalo mezi nejlepšími dvaceti a překročilo hranici 7 milionů prodaných nosičů po celém světě. Singl Fallin' skončil na konci roku na 2. místě žebříčku Billboard Hot 100 chart.

Alicia zdomácněla na Video Music Awards, získala dvě Billboard Awards, dvě American Music Awards, dvě NAACP Image Awards, tři Soul Train Awards, dvě World Music Awards, ECCHO Award a pět Grammy pro Nejlepšího nového umělce. Získala také čtyři další ocenění včetně Písnička roku za skvělý singl Fallin', Nejlepší R&B Vocal Performance, Nejlepší R&B Song a Nejlepší R&B Album. V roce 2003 Alicia Keys vydala své druhé album The Diary Of Alicia Keys.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama